MORGO ELEKTRONIKA



Kezdőlap | Kezdőknek | Kapcsolások | Kalkulátorok | Leírások | Letöltések | Linkek | Eladó cuccaim



MENÜ



KAPCSOLÁSOK



TÁMOGATÁS

Ha tetszik az oldal, kérlek támogasd egy minimális összeggel!


KÖZÖSSÉG

Üzenőfal



Nyomj egy tetszik gombot!

Share Oszd meg!


Küldj mailt!


  4







Tranzisztor teszter 2.





Az eredeti Atmega8 mikrovezérlővel megalkotott tranzisztor teszter jelentős fejlődésen esett át a közelmúltban.
Továbbra is elérhető a forráskód, ezért a további fejlesztések is folyamatosak: ITT figyelemmel követhetőek a fejlesztések, és letölthetőek a legújabb program verziók.



Mérhető alkatrészek:
  • tranzisztor
  • fet
  • mosfet
  • dióda
  • kettős dióda
  • led
  • tirisztor
  • triak
  • ellenállás kibővített méréshatárral
  • kondenzátor + ESR
  • induktivitás + ellenállása
  • feszültségmérés
    (zener teszter - stab IC teszter)
  • frekvenciamérés
  • frekvencia és PWM generátor
Tranzisztor teszter 2.


Az új teszter egyik fontos tulajdonsága, hogy képes elvégezni egy öntesztet/kalibrációt, mely jelentősen megnöveli a pontosságát. Ennek persze ára van: nagyobb a betöltendő kód, ezért nagyobb AVR kell. A pontosabb mérések érdekében külső kvarc adja az órajelet a procinak, és külső, pontos referencia-feszültséget kell biztosítani neki.
Ha már nagyobb AVR-t használunk, érdemes az ATmega328-at választani, így még sokáig bele fog férni a legújabb és többet tudó program.

A kalibráció elindításához rövidre kell zárni mind a három csatlakozót, majd megnyomni a teszt gombot. A program futása közben kérni fog egy 100nF-os kondenzátort. Ekkor az 1-3 csatlakozók közé egy stabil, jó minőségű 100n-1uF kondenzátort helyezve folytatódik az önteszt, majd hamarosan végez. Ez után használható a teszter.
Új funkció a feszültségmérés, mely felhasználható pl.: zener, vagy stab IC teszteléséhez, vagy akár DIAC nyitófeszültségének - működőképességének megállapításához is. Ehhez a max 50V-os feszültséget előállíthatjuk pl. egy MC34063 segítségével. A mérés egy /10-es feszültségosztón keresztül történik, melynek bemenetére maximum 50V kapcsolható. Magasabb feszültség esetén az AVR károsodhat! A mért értéket a teszt gomb folyamatos nyomvatartása mellett láthatjuk.
Egy lehetséges megoldás látható az alábbi ábrán:

zener

Az osztó kimenetét a kapcsolási rajzon üresen hagyott 26-os (PC3) lábhoz kell csatlakoztatni! A rajzon látható 5,1 V-os zener opcionális, de megvédi a mikrovezérlő bemenetét az esetleges túlfeszültségtől, ezért célszerű alkalmazni.

Néhány fotó működés közben

Tranzisztor teszter

Tranzisztor teszter

Tranzisztor teszter

Tranzisztor teszter

Tranzisztor teszter

Az ITT letölthető zip állományban megtalálható a beégetendő hex és eep fájl, két verzióban. Az egyik a normál 9V-os teleppel működtetett készülékhez, a másik pedig az általam is megépített 3,7V-os lithium akkumulátoros táplálású változathoz. Ez utóbbi csak 3V környékén minősíti a telepet lemerültnek, és ekkor tilja le a működést. Ezért a program módosításért külön köszönet Denon888-nak. ATmega328 AVR-hez való mindkét program. A fájl tartalmazza az általam is megépített akkus változatot és a 9V-os verziót is, lay és lay6 formátumban, a csatlakozópanelt a DC-DC konverterrel, és a hangkapcsoló nyáktervét. A teszter nyákra került egy step-up konverter LM2700 IC-vel felépítve, a referencia feszültség előállítására pedig a hozzáférhetőbb LM4040-et alkalmaztam, melynek pontossága az adatlap szerint 0,1%. A panelon elhelyeztem még + két trimmert, az akkufeszültség, és a feszmérés ellenállás osztóinak pontosabb beállításához, ha nem szeretnéd a forráskódot piszkálni.
A dobozba került egy átkapcsolható 47V vagy 28V feszültséget szolgáltató step-up, így zenerek kb. 45V-ig mérhetők, a 28V pedig stab IC-k teszteléséhez használható, nekik ugyanis sok lenne a közel 50V. Ere a célra egy plusz csatlakozó felület is beépítésre került.

step-up


Amint teljesen kész lesz a dobozolás, tolok róla 1-2 képet

Új verziójú szoftver jelent meg a teszterhez, 1.10k jelöléssel. Az ITT letölhető állomány tartalmazza a forrásfájlokat is. Így rengeteg beállítás módosítható, személyre szabható. A makefile beállításairól a default/ReadMe.txt-ben olvashattok. A lefordított eep és hex fájlok ATmega328p-re vannak optimalizálva, és némi magyarítást is tartalmaznak, de sajnos csak ékezet nélküli formában tudtam összehozni. Akinek jobban tetszik az angol változat, az módosítsa a makefile-t. Én AVR-Studio 4.19-et használtam.
A hobbyelektronika fórumon megjelent egy jó kis leírás a fimware beállításairól, “pluto” fórumtárs jóvoltából.
Ez most letölthető PDF formátumban a Mega tárhelyről.

Ha valaki nem tud hozzájutni precíziós referencia IC-hez, az nyugodtan használhatja a filléres TL431-et. Bekötése az alábbi ábrán látható.

referencia

A fuse bitek beállításához az alábbi értékeket javaslom:



A tesztert kiegészítettem egy egyszerű hangkapcsolóval, mely egy harmadik kezet helyettesít. Ez a hangkapcsoló a mérést elindító nyomógomb kiváltására szolgál, annak megtartása mellett. A hangkapcsoló leírása itt található.




Újabb funkciókkal bővült a teszter!

Frekvenciamérés, frekvencia és PWM generátor került a lehetőségek közé. A különböző funkciók egy menüben választhatók ki, a start gomb rövid (<1mp.), vagy hoszzú (kb. 2 mp.) megnyomásával.
A frekvenciaméréshez egy bemeneti illesztő ármkör szükséges, és plusz csatlakozók. Ez csak 3 ellenállás, 1 kondenzátor, és egy trimmer, tehát be lehet szorítani egy zsúfolt dobozba is.
Nekem egy 10x12mm-es nyákra sikerült összepakolni, természetesen smd alkatrészekből. A generátor kimete a TP2 csatlakozó, melynek hidegpontja a TP1 lesz. Véleményem szerint, érdemes ezt a minimális átalakítást végrehajtani.

A teljes szoftver letöltető a microcontroller.net oldalról ITT .

Ha valaki nem akar a forrás fordítgatásával bajlódni, ITT letöltheti a már lefordított hex és eep fájlokat Mega328P automata kikapcsolás nélküli, akkus verzióhoz.
Más beállításokkal is szívesen fordítok hexet, igény esetén ezt emailben, vagy a fecebookon jelezzétek!

Tapasztalatom szerint a frekvenciamérés, és a generátor pontossága nagy mértékben függ az alkalmazott kvarc értékétől. Jó minőségű, pontos kaviccsal le lehet szorítani 0,5% alá a hibákat.

A frekvenciamérés elég szűkös határok közzöt mozog - 8MHZ-es kristáy esetén nem éri el teljesen a 4MHz-et a mérhető legnagyobb frekvencia, ezért csalni kell! A teszterbe 16MHz-es kavicsot téve kb. 7,7 megára növekszik a frekimérés felső határa. Ha valaki magának fordítja a hexet, csak át kell írni a makefile-ban az órajelet, és újafordítani. Ennek megvan az az előnye is, hogy a teszter működése gyorsabb lesz. Önmagában viszont ez kevés rezgőkvarcok méréséhez. Ezért készítettem egy 7490 10-es osztóval ellátott kvarcoszcillátort, ami így már lehetővé teszi 32kHz-32MHz közötti kavicsok mérését is. Megjegyzem, ezek az értékek csupán a fiókban talált kvarcok szélső értékei. Mivel a teszteren úgyis ki kell alakítani újabb mérőpontot, ezt célszerű 3 pólussal elkészíteni. Így a kvarcvizsgáló adapter nem igényel külön táplálást, megoldható a teszterben meglévő 5V-ról. Kis mérete lehetővé teszi a mérőzsinórba való beépítését, 41x13 mm a nyák mérete.

A kapcsolást nyáktervekkel együtt megtalálhatjátok ITT




Néhány utánépítő panaszkodott, hogy nagyon lassú a teszter2. Ez bizonyos mértékig természetes az elődjéhez képest, hiszen sokkal több mérést hajt végre. Viszont ha valaki túlzottan lassúnak találja a teszter működését, a kontroller 21. kivezetésére (AREF) csatlakozó 1n kondenzátor növelésével jelentősen gyorsíthatja a működést. A kondenzátor értéke növelhető akár 10nF-ra is, semmi problémát nem fog okozni. Lehetséges, hogy a csere után újra le kell futtatni az öntesztet.


Lap tetejére




A kapcsolásokhoz hozzászólhattok a Facebookon! Kövessétek Morgoelektronika csoportot!



Kapcsolódó témák:

Hangkapcsoló
Dióda teszter
Akksivédelem
Step-Up konverter



Datasheet:

Atmega328P
LM2700
LM4040


Kezdőlap | Kezdőknek | Kapcsolások | Kalkulátorok | Leírások | Letöltések | Linkek | Eladó cuccaim
created by Morgo - 2012